Kate Winkler, running to victory in the 400 – Image (c) Jeff JHO Hoyland, 2018 all rights reserved – Click to view larger image

By Jeff JHO Hoyland

Cam Rackey placed first in discus – Image (c) Jeff JHO Hoyland, 2018 all rights reserved

Bedford has a tradition of strong middle and long-distance runners, and this year is no exception.  The biggest difference this year is that student-athletes from other winter sports are helping the Bucs excel in the field competition.

Click this link to view the 129 images  from the DCL meetin in Bedford Snapshots’ Facebook album

The DCL outdoor Track and Field Championships were held at Weston on Wednesday, May 16.  Expectations were high for both the boys’ and girls’ teams as they headed into the games with undefeated seasons. The Division 3 State Finals will take place on Saturday May 26, and Bedford athletes will take part.

If you have never attended a high school track meet it may seem like organized chaos, so let me help.  There are three main areas of competition:

  • The track – the oval where all the running events are held
  • The jumping pit – high jump and long jump as well as pole vault
  • The “throwing” fields – Shot Put, Discus, and Javelin

Each of the three areas run on their own schedule, but allowances are made for athletes who may have two events going on at the same time.

EVENTS TO WATCH

  • Pole vault: You might not suspect that Bedford is a hotbed of successful pole vaulters, but Tyler and Brendan should be two of the last ones competing.
  • 4×400: Both the Boys and Girls teams have extremely successful track seasons.
  • 4×800: This race is not typically done during dual meets, and the depth chart one the Bucs team, make us strong contenders.

FINISHERS

The following Bedford student/athletes and the events where they placed in the top 10 finishers:

GIRLS
Mina Bostwick 4×100 (6th)
Anna Broyard 4×800 (7th)
Madeline Broyard 2 Mile (10th), 4×800 (7th)
Alaina Capone 4×800 (7th)
Ashley Cooper 1 mile, 4×800 (7th)
Jahzeel Edey 100 (9th), 200 (8th), 4×100 (6th)
Anaise Gaillard 4×100 (6th)
Ashley Guarino 4×400 (8th)
Amy Martin Shotput (9th), Discus (10th)
Belen Ou 200 (9th), 4×100 (6th)
Briannah Pereira 400 (10th), 4×400 (8th)
Cameron Rackey Shotput (7th), Discus (1st)
Jennifer Rennich High Jump (10th), Triple Jump (8th), 4×400 (8th)
Sasha Samarov Long Jump (10th)
Kate Winkler 400 (1st), Pole Vault (7th), 4×400 (8th)
BOYS
Nassim Ali Ahmad 4×400 (8th)
Preston Chang 4×100 (7th)
Brendan Coyne 4×400 (8th)
Tyler Fournier Pole Vault (8th), 4×100 (7th)
Ian Griffiths Long Jump (2nd), Javelin (5th)
Ethan Harbour 4×400 (8th), 4×800 (8th)
Nolan Holley 400m (5th), 4×400 (8th)
Jerry Liao Discus (9th)
Cameron Maurice 4×100 (7th)
Alexi Panagiotou Shotput (5th)
Andrew Presti 4×800 (8th)
Joseph Robinson 4×800 (8th)
Jasper Shapiro 1 mile (9th), 4×800 (8th)
Brenden Spaulding 110 HH (8th), High Jump (8th), 4×100 (7th)
LANDING!

 

Pin It on Pinterest

Share This
Read previous post:
Governor Baker and Congressman Moulton Scheduled to Attend the Hart-Desiato Bridge Dedication on May 25

Submitted by the Office of Rep. Ken Gordon (D-Bedford) Bedford will kick off Memorial Day this year in a special...

Close